Kutatások igazolták, hogy az új-zélandi zöldkagyló kivonata jelentősen enyhítheti a térd-, és a csípőartrózis tüneteit. Mellékhatásai egyáltalán nincsenek és kutyák esetében is igazolt a jótékony hatás. Drogériákban és gyógyszertárakban vagy étrendkiegészítők forgalmazásával foglalkozó üzletekben beszerezhetőek a zöldkagyló kivonatát tartalmazó készítmények.
Az artrózis tünetei rosszabbodhatnak, stabilizálódhatnak, de akár jelentős javulás, tünetmentes időszakok is lehetnek, nagyrészt a betegen múlik, hogy mennyire hatalmasodik el a betegsége. Korai szakaszban akár orvosi ellátás nélkül is egyszerű módszerekkel enyhíthetőek a tünetek. A fogyás, a testmozgás és a megfelelő étrendkiegészítők szedése is megoldás lehet. A műtét sok módszerrel elkerülhető, csak végső esetben kerül szóba.
A legújabb kutatások a porcsejtek olyan irányú módosítására törekednek, hogy a megfelelő stimuláció a regenerálódási folyamatot elősegítse. A sejttenyésztéssel is jó ideje kísérleteznek, melynek lényege, hogy az ízületből származó károsodás nélküli porcsejteket kioperálják a szervezetből és szaporítási folyamatot indítanak be laboratóriumi körülmények között. Ezt követően nagy számú új sejtet ültetnek vissza a beteg ízületbe, már jelentős sikereket értek el ezen a területen. A meglévő szövetekbe történő hosszútávú beépülés is sikeresnek bizonyul az esetek többségében.
Egy másik megoldás a csontvelőben található őssejtek felhasználásának iránya. Ezek a sejtek mesterséges körülmények között különféle szövetekké, így akár porcszövetekké is képesek differenciálódni. A módszer azért előnyösebb, mint a sejttenyésztésnél, mert az őssejtek tökéletesebben alkotják újra az eredeti szövet szerkezetét.
A porckopás meggátlására a szervezet bizonyos enzimjeit gátló gyógyszerek kifejlesztésén is dolgoznak kutatók, mert a porc lebontásában fontos szerepet töltenek be ezek az enzimek. Az enzimek gátlásával megoldható lenne a porckopás visszaszorítása.
A génsebészet útján is lehet, hogy a szervezetből vett élő sejtek génjeit megváltoztatva bizonyos vegyületek működése meggátolható. Ez azt eredményezné, hogy a genetikailag módosított sejteket az ízületbe juttatva megelőzhetővé válna a további károsodás. Az artrózisos betegek mintegy negyedénél a génelváltozások is szerepet játszanak a betegség kialakulásában. Hamarosan lehetőség lesz a gének tesztelésével kimutatni, hogy kik a veszélyeztetettek az artrózis kialakulásának tekintetében. Számukra életmódváltással és odafigyeléssel akár megelőzhetővé, elkerülhetővé válhat a betegség kialakulása.
A krónikus fájdalom jelentős változásokat okozhat a beteg érzelmi életében is, azért a tünetek enyhítése mellett a mentális nehézségek kezelését is érdemes elsajátítani. Ha megértjük a betegségünket és környezetünk részéről is támogatást kapunk, a panaszok is enyhébbek lehetnek és a tünetek kezeléséhez szükséges gyógyszerek száma is radikálisan csökkenthető.
- mindenképp legyünk tudatában a testünkben végbemenő folyamatokkal kapcsolatban, így nem okoz sokkszerű stresszhelyzetet állapotunk rosszabbodása,
- minden nap szánjunk időt a pihenésre, relaxálásra, a stressz súlyosbíthatja a tüneteket, elkeseredettebbekké válhatunk,
- érdemes hasonló tapasztalatokkal bíró személyekkel felvenni a kapcsolatot, vagy gyógytornász, masszőr segítségét kérni.