Mirror neuron – tükör idegszál
A mozgást sokféleképpen meg lehet tanulni. Természetesen a legjobb módszer az, ha csinálod. Ám van egy módszer, amit a sportolók is használnak és most már bebizonyították, hogy tényleg működik.
Tulajdonképpen már valószínűleg használtad a módszert, csak nem emlékszel. A kutatások azt igazolják, hogy az ember, utánzás útján (is) tanul(hat). A lényege a dolognak az, hogy ha valaki a szemünk láttára végez egy bizonyos mozgást, az stimulálja az agyunkat. Tehát az agy nem tesz különbséget élénk képzelet és valóság között.
A felfedezés tulajdonképpen véletlen volt. A majmok mozgással kapcsolatos agyi tevékenységét próbálták feltérképezni. A kísérlet arról lényege az volt, hogy a majomnak mogyorót kellett elvennie egy asztalról. Amikor a kutató nyúlt az asztalra a mogyoróért, és ezt a majom látta, ugyanazok az agyi területek aktivizálódtak, mint amikor a majom elvégezte a mozgást.
Tehát már a mozgás megfigyelése is „tanítja” a mozgást. Nézd meg a gyerekeket, utánoznak. Szóval már Te is használtad ezt a tanulási módszert, legfeljebb nem emlékszel. Ezért is fontos, hogyha tanulsz valamilyen mozgást, nem mindegy, hogy kitől tanulod. A rosszul bemutatott mozgás miatt, rögzülhet rosszul benned is az adott mozgás.
A fentiek értelmében a mentális edzésnek is van létjogosultsága, bár önmagában nem elég. Erre jó példa, hogy a balett táncosok még sérülés esetén is kötelesek látogatni a próbákat, annak ellenére, hogy nem állhatnak be táncolni. A koreográfusok már tudták, hogy azzal is tanul a táncos, ha „csak” látja mit kell csinálni. Most már van bizonyíték is erre az állításra.
Tehát mindegy, hogy milyen mozgást akarsz megtanulni, érdemes megnézni hogyan csinálja az, aki tényleg jól csinálja.