A vizesedés oka a testünk vízvisszatartásában van. Első jele lehet a megereszkedett szövetek. Ez kicsit csalóka, mert ebben az esetben nem zsírfeleslegről beszélünk. Tapintással megállapítható a különbség. A zsírszövet szilárd és meleg, míg a vizesedés puha tapintású. Súlyosabb esetekben ujjunk lenyomata is megmaradhat néhány másodpercig az érintett területen.
Miért baj ez? A vérkeringés romlik, vesekárosodást, figyelemzavart és májelégtelenséget is okozhat. Akár szív- és érrendszeri betegséget is okozhat. Súlygyarapodással jár és a narancsbőr is kialakulhat. Ezért érdemes lehet kezelni ezt a problémát – lehetőleg minél hamarabb. Érdemes azt is figyelembe venni, hogy a kismamáknál jelentkező vizesedés egy kicsit más, én most a kismamákról nem fogok írni.
Ödéma – azaz vizenyő
Mivel az ödéma oka általában a szervezet só- és vízháztartásának egyensúlyi zavarára vezethető vissza, és ez sokszor a hormonokkal áll összefüggésben, így a nőknél sűrűbben fordul elő a menstruáció előtti időszakban. Ha ez rendszeresen előfordul, a B6-vitamin segíthet. A menzeszt megelőző 5 napon keresztül lehet szedni. Ez a vitamin segíthet az ösztrogén- és progeszteron-szint egyensúlyban tartásában a hölgyeknél. Illetve vízhajtó hatása is van.
B6-vitamint természetes formában megtalálhatjuk a spenótban, csicseriborsóban, avokadóban, halakban és szárnyasokban is. Arra kell figyelni, hogy tartós, nagydózisú alkalmazása csak orvosi felügyelet mellett javasolt!
Mozgással a boka dagadás ellen
Sokszor előfordul, hogy nap végére feldagad a láb. Ez is a vízvisszatartás miatt alakulhat ki. Az ok egyszerű, a gravitáció miatt a víz az alsó végtagokban gyűlik össze. A megoldást a mozgás jelenti. Könnyen meg lehet előzni a problémát a vádlikat megmozgató gyakorlatokkal. A legkönnyebben kivitelezhető mozgások, melyek segíthetnek a megoldásban a séta, kocogás, kerékpározás. A mozgást érdemes napi háromszor 20-30 percben végezni.
Továbbá segíthet a láb felpolcolása is. Így a felgyülemlett folyadék visszajut a keringésbe, majd a vizelettel kiürül. A felpolcolás nem helyettesíti a rendszeres mozgást! Tehát a polcolás és a mozgás is szükséges az egészséges élethez!
Természetes vízhajtók
Ha a vizesedés gyakori, érdemes orvoshoz fordulni, mert sokféle betegség okozhatja ezt a tünetet. Figyelhetünk az étkezésünkre is vizesedés esetén. Például az alábbi felsorolás csupa természetes vízhajtót tartalmaz:
- Pitypang – levele vízhajtó hatású és nagyon sok káliumot tartalmaz. Továbbá a levelek segíthetnek a meglévő epekövek lebontásában is. Bővebben itt olvashatsz róla: A pitypang új oldalát csillantja meg
- Csalán – A csalán tisztító, méregtelenítő gyógynövény, a leveléből készült tea feloldja az anyagcseréből származó salakanyagokat, eltávolítja a szervezetből a mérgeket, ugyanakkor a vesét is vízkiválasztásra serkenti. Bővebben itt olvashatsz róla: Csapjunk a csalánba
- Kukorica – A csemegekukorica (talán magas káliumtartalmának köszönhetően) enyhén vízhajtó hatású. Bővebben itt olvashatsz róla: A kukorica előnyös tulajdonságai
Példa recept vízhajtásra
Sokszor gondot jelent, hogy miként vegyük rá magunkat egy jótékony hatású, természetes alapanyagnak a megevésére. Ehhez nyújtok most egy kis segítséget. Ahogy megbeszéltük a kukorica vízhajtó hatású, ezért jöjjön egy finom kukoricás recept – Kukoricás tekercsek azték módra.
Hozzávalók:
- 1 bőr nélküli, csirkemell filé
- 2 evőkanál, apróra vágott zöld hagyma
- 2 evőkanál darált kaliforniai paprika
- 60 g fagyasztott csemegekukorica szem
- 45 g feketebab, beáztatva és leöblítve
- 80 g reszelt vagy aprított sajt (Monterey Jack)
- 5 db tortilla
- 2 evőkanál apróra vágott spenót, beáztatva és lecsöpögetve
- 2 evőkanál kockára vágott chili paprika (jalapeno) – ízlés szerint
- fél evőkanál darált petrezselyem
- fél teáskanál őrölt kömény
- fél teáskanál chili por – ízlés szerint
- 1 csipet őrölt cayenne bors
- kevés só
- olaj a sütéshez
Elkészítés:
- Kevés olajon pirítsuk át a csirkét. Akkor jó, ha már nem rózsaszín – kb. 5 perc. Tegyük félre a húst.
- Kevés olajon a hagymát és a kaliforniai paprikát fonnyasszuk meg. Ha kész, tegyük félre.
- Aprózzuk fel a csirkét és keverjük hozzá a hagymához és a paprikához. Adjuk a keverékhez a kukoricát, babot, spenótot, chili paprikát, petrezselymet, köményt, chili port, sót és a cayenne borsot. Folyamatos melegítés közben alaposan dolgozzuk össze a hozzávalókat (kb. 5 perc). Adjuk hozzá a meleg egyveleghez a sajtot, hogy elolvadhasson.
- A tortillákat puhítsuk meg (például enyhén vizes kendővel borítsuk be vagy melegítsük mikróban fél percig).
- A tölteléket egyenletesen osszuk el a tortillákon. Hajtsuk be a tortillák végeit és tekerjük fel. Fogpiszkálóval tűzzük össze. Majd legalább 4 órára tegyük mélyhűtőbe.
- Egy mély serpenyőben forrósítsunk olajat. A fagyos tortillákat alaposan süssük át (nagyjából 10 perc darabonként). Aranybarna színá lesz, ha elkészül, majd papírtörlőre szedve csepegtessük le a felesleges olajat.
- Melegen tálaljuk, jó étvágyat!