Valamennyi allergiás megbetegedés esetében a folyamatos növekedés figyelhető meg, de legnagyobb különbség a szénanátha statisztikai adataiban látható. A szénanátha leggyakoribb tünetei a következők:
- az orr, a szem, a torok és a száj viszketése,
- orrfolyás vagy orrdugulás,
- gyakori tüsszögés,
- kivörösödött, könnyező szem.
Ritkábban előforduló tünetek:
- torokszárazság,
- fülfájás, fülviszketés, esetleg fülfolyás
- szemhéjduzzadás, szemgyulladás
- orrmelléküreg-gyulladás.
A szénanáthánál a leggyakoribb diagnosztikai eszköz a bőrpróba, ahol azt vizsgálják, hogy valóban szénanátháról van-e szó, és ha igen, milyen pollenek okozzák, esetleg milyen más allergének válthatják ki?
Amennyiben a pollen szezonban a tünetek erősödnek és azt követően sem múlnak el teljesen – akkor ez azt jelzi, hogy nem csak pollenallergiáról beszélhetünk, hanem más allergén, például penész vagy poratka is okozhatja tüneteinket.
Ha tüneteink olyan helyeken erősödnek, ahol szerintünk inkább csökkennie kellene, akkor idényszerű lakáson belüli allergének is okozhatják, például a penészgombák spórái. Ha otthonunk közelében súlyosbodnak a tünetek, akkor lehet, hogy a kert valamelyik növénye vagy fája okozza a betegséget, tehát az utcán, a szomszéd kertjében is érdemes körülnéznünk az allergének utáni kutatásunk során.
Aki szénanátháját szeretné visszaszorítani előrelátó kell legyen a nyaralási hely megválasztásában is. Kerülje el azokat a területeket, ahol számára nem kedvező növények találhatóak.
A szénanáthás tünetekre ha jól reagál a szervezetünk a gyógyszeres kezelés esetén, akkor nem biztos, hogy készítenek alapos kivizsgálást. Azonban amennyiben teljes kivizsgálásra kerül sor, mindenképpen olyan bőrpróbát végeztessen, amikor nem virágpor keverékre szűrnek, hanem egyedi növényekre, konkrétan megadott növényfaj pollenjére.
Sokan hagyják kezeletlenül a szénanáthás tüneteiket ezzel megkeserítve életükben a nyári időszakot. Nem érdemes ezt az utat választani, mivel igaz, hogy nem minden allergia kezelésére szolgáló gyógyszer veszélytelen, de a szénanátha esetében ez elmondható. A legtöbb esetben elegendő az antihisztamin szedése, de néhány aluszékonyságot okozhat mellékhatásként. Ez kellemetlen lehet, ezért ekkor inkább válasszon másik típusú gyógyszert. Orrcseppet és szemcseppet is érdemes alkalmazni a tünetek enyhítésére.
A pollenallergiás betegek egy részénél asztmás tünetek is kialakulhatnak, de az antihisztamin ezek kezelésére is jó eredményt biztosít.