Az ízületeink karbantartása kritikus pontja az egészségünknek. Lássuk, hogyan kell ezt a gyakorlatban csinálni.
Mielőtt neki állnál tornázni, érdemes egy orvossal beszélned, hogy ez tényleg jó lesz-e neked. Annak ellenére, hogy ezek a gyakorlatok jótékony hatásúak, ha van valami sérülésed, problémád, akár károsak is lehetnek! Használd az eszedet!
A másik dolog, amivel nagyon könnyen tönkreteheted magad, az a helytelen végrehajtás. Mindig maximális tökéletességre kell törekedni, és figyelni a test jelzéseire. Ismét: használd az eszedet!
Bemelegítés helyett?
Abban az esetben, ha egy ízületet a teljes mozgástartományban meg akarsz mozgatni, használnod kell az izmaidat is. Ha használod az izmot, akkor a vérkeringés beindul az izomban. Ez fokozza a hőmérsékletet és elméletileg rugalmasabbá, és kevésbé sérülékennyé válik. Ez természetesen az izomhoz kapcsolódó idegrendszert is stimulálja, és további működésre bírja azokat. Tehát a gyakorlatokat használhatjuk az edzés előtti bemelegítésre is – avagy önállóan.
Ha rendszeresen alkalmazod az ízületi mozgathatósági gyakorlatokat, akkor az izmok, és az idegrendszer egy bizonyos készenléti állapotba kerül, ami lehetővé teszi, hogy a mély alvásból hamar „felébredjenek”. Gyorsabban bemelegszel. Ez pedig azért jó, mert a reggeli kávé helyett tökéletesen fel lehet ébredni ezzel a kis tornával.
Gyakorlatok
Nem kell nagy titokra számítani, a lényege a gyakorlatoknak nem a bonyolultság, és természetesen ezeket lehet saját ízlés szerint fűszerezni. Inkább egy kiindulási alap, ami az ízületeket jól átmozgatja (és ez a lényeg). Ne feledd, hogy a gyakorlatokat mindig kis mozgástartományban kell kezdeni és ahogy melegszik a test, egyre nagyobb tartományban lehet végezni:
– Fej
- Hajlítás előre/hátra
- Döntés jobbra/balra
- Fordítás jobbra/balra
- Fejkörzés csak elöl
– Csuklókörzés
– Könyökkörzés
– Vállkörzés
– Bokakörzés
– Térdkörzés
– Csípőkörzés
– Törzskörzés