Kezdjünk el rendszeresen edzeni… ez jó, de nem mindegy, hogy hogyan.
Bemelegítés
Elég sokat beszéltem már róla és a fontosságáról. Itt csak annyi, hogy ne foglalkozz azzal, hogy mások bemelegítenek-e vagy sem. Sajnos csak hosszú évek távlatából fog kiderülni, hogy megérte-e, de akkor már késő változtatni. Te mindenképp melegíts be!
A helyes edzés
Az edzés sok mindent tartalmazhat. Természetesen az edzés tartalma attól függ, hogy te mit szeretnél, mit mondott az orvosod, mit mondott az edződ, épp milyenek a körülmények stb. Az biztos, hogy az edzés nem feltétlenül attól jó, hogy:
- elfáradsz
- teljesen leizzadsz
- másnap izomlázad van
- bonyolultak a gyakorlatok
És még lehetne sorolni, hogy mik azok a dolgok, amiktől nem feltétlenül lesz jó az edzés. Vegyük sorra a hibákat. Ha elfáradsz, az nem jelenti, hogy a megfelelő gyakorlatok, megfelelő minőségű elvégzésében fáradtál el. Vegyünk egy egyszerű példát: fogyni szeretnél, de olyan edzést végzel, ami tömegnövelő. Nyílván sántít a példa, de gondolom megértetted a lényegét.
Izzadás. Ez kicsit egyénfüggő is. Van, aki hamarabb kezd izzadni vagy jobban izzad, mint a másik. Nyílván nem ennek kell a mércének lennie. Nem az számít, hogy edzés végén mennyit facsarsz ki a pólódból, mert mint láttuk a nem célravezető edzésben is meg lehet izzadni.
Izomláz. Ez is egyén függő, megint az első példára utalnék.
És természetesen a bonyolult gyakorlatok. Törekedj az egyszerű feladatokra. A bonyolult gyakorlatokat nehéz kivitelezni. Tökéletesen kivitelezni pedig még nehezebb. Ne kockáztasd, hogy megsérülsz egy bonyolult gyakorlatban, pláne, ha az a bonyolult gyakorlat nem is vezet el a célodhoz (megint a példára utalnék).
Edzés típusai
Rengeteg edzés típus van. Nem szeretném az összeset felsorolni. Természetesen az, hogy milyen edzés típust választasz, az attól függ (szokásos): mi a célod, hol tartasz, mi jó neked stb.
De erről bőveben a következő hírlevélben olvashatsz, ami hamarosan érkezik a mailcímedre.
Levezetés
Az edzés végén mindig legyen levezetés. Ennek is meg van a maga szerepe. Talán emlékszel még az ételkészítéses példára: az ételt nem lehet megenni egyből a sütőből való kivétel után. Elsőként le kell hűteni, aztán lehet enni. Így van ez az edzéssel is. A felpörgetett testet vissza kell állítani a normál kerékvágásba.